Vzduchotěsnost – Utěsňování kabelových svazků

Obr. 1 – Kabely lze prostrčit a protáhnout manžetou – spojení tak zůstává pružné a trvalé.
Obr. 3 – Zajištění vzduchotěsnosti v takovémto případě je téměř nemožné. Důvod: nedostatečné plánování a nedostatečná koordinace mezi jednotlivými navazujícími profesemi

Těsnicí manžety

Utěsnění jednotlivých kabelů a potrubí je relativně snadné. Pokud pracujete s lepicí páskou, jsou osvědčené následující kroky: lepicí pásku nalepíte nejprve na kabel, poté na vzduchotěsnou fólii, takže na obou stranách vytvoříte lepený spoj ve tvaru písmene L. Čím více průchodů nebo kabelů proniká vzduchotěsnou vrstvou, tím složitější je takovéto ruční lepení pomocí lepicí pásky. Další nevýhodou je, že jakmile za kabel zatáhnete, tak se lepidlo odlepí.

Pokud chcete svazky kabelů bezpečně utěsnit, musíte kabely natáhnout dostatečně daleko od sebe, aby bylo možné každý kabel utěsnit samostatně. Kritickým bodem při utěsňování je pak přímo konkrétní prostup kabelu/trubky, který lze dodatečně ještě zabezpečit pomocí lepidla v kartuši (např. ORCON F). Toto řešení vyžaduje místo, které musí být naplánováno předem. Pokud není dostatek místa, není možné kabely následně utěsnit páskou.

Aby bylo možné bezpečně utěsnit několik prostupujících kabelů, osvědčil se následující postup (obr. 2 – montážní pokyny pro kabelové svazky)

  • vezměte vzduchotěsný panel na bázi dřeva
  • vyvrtejte do panelu příslušný počet otvorů a panel prořízněte podél těchto otvorů
  • přiložte deskové části kolem kabelů a máte dostatek prostoru, abyste je mohly oblepit lepicí páskou.
Obr. 2 – Montážní pokyny pro kabelové svazky. Pokud je dostatek místa, jsou tímto způsobem kabely téměř dokonale utěsněny.

Je snazší a rychlejší pracovat s prefabrikovanými otvory v manžetách, které pro trubky a kabely umožňují určitou flexibilitu. Kabely nebo potrubí se prostrkává skrz tyto manžety, a tím uvedené prostupy vzduchotěsně utěsníme. Ve druhém kroku jsou manžety přilepeny k podkladu. Manžety však musí být vždy instalovány společně s potrubím nebo kabelem – to vyžaduje správné plánování výstavby. Pokud jsou kabely, které mají být použity velmi dlouhé, může být obtížné je manžetami protáhnout. Kromě toho existuje riziko, že manžety budou hrubým protažením poškozeny.

Ing. Jiří Kasal

Ing. Jiří Kasal

obchodní manager

Lídr ve výrobě celulózových vláken

Izolace a systémy pro úsporu energií již od roku 1991

Internetový obchod CIUR

Foukaná izolace

Vzduchotěsné systémy budov

Akustika a odhlučnění

Ekologické stelivo

Společnost CIUR a.s. je výrobcem více než 80 vysoce kvalitních produktů z celulózových vláken. Pro více informací navštivte náš web www.ciur.cz

Lídr ve výrobě celulózových vláken

Izolace a systémy pro úsporu energií již od roku 1991. 

Chci získat podrobnější informace o produktu

Vzduchotěsnost – Utěsňování kabelových svazků

Jste na dobré cestě získat podrobnější informace o tomto produktu. Po odeslání vás bude kontaktovat specialista produktů značky pro clima® a nezávazně vám poradí, jaký produkt je pro vás ten pravý.