Rodinný dům – Valtice

Intello plus, TESCON VANA, EXTOSEAL MAGOV, TESCON PRIMER RP

Použití inteligentní parobrzdné fólie Intello plus, systémových lepicích pásek TESCON VANA a EXTOSEAL MAGOV, penetračního nátěru TESCON PRIMER RP

Dopis od zákazníka

Jak jsem potkal pana INTELLO.

            Kdo jsem? Technik, kutil a chalupař, který po „jednostranném přerozdělení majetku“ začínal znovu. Po létech „dřiny a odříkání“ jsem si udělal radost a koupil si domeček, „no“ vznešený název pro toto stavení, a tak jsem se pustil s nadšením do rekonstrukce. Chlapi znáte to, na něco šáhnete a narazíte na další problém.

            A dalším problémem byl strop mezi obytným přízemím a půdou. Byl dřevěný (z roku 1896), držel silou vůle, uhnilé patky. Tak co sním? Rozhodnutí bylo zásadní – vyměnit. Z důvodů zatížení stěn jsem musel opět použít dřevěný, ale problém byl s tepelnou izolací mezi trámy. Možností je na světě asi spousta, ale jak říkají klasikové „ nejhorší si je vybrat“. Nepřeberné množství výrobců, nepřeberné množství produktů a nepřeberné množství článků na internetu co je nejlepší a jak to udělat.

            Staří technici mně vždy učili „dej na svůj technický cit“. Proto jsem využil příležitost, že v tu dobu byla výstava For Arch a svůj nápad konzultovat s vystavovateli. Zvolil jsem jednoduchou konstrukci. SDK strop, OSB pod trámem, nad něj parotěs, aby to teplo a vlhko neutíkalo, izolaci mezi trámy, OSB nahoru a pak nějakou tu vrstvu s podlahou nahoru. Věřili by jste, že mi to vpodstatě všichni vystavovatelé odsouhlasili? Hlavně, když jsem zmínil jejich izolaci mezi trámy. „Super“, řekl jsem si a začal hledat na internetu dodavatele jednotlivých částí. SDK, OSB… to jsou pojmy, které koupíte všude ve stejné kvalitě, ale s parozárannou jsem dosud neměl zkušenosti. A protože nekupuji ze zásady hned to první na co narazím, pár dodavatelů jsem i obvolal a chtěl ještě pro jistotu zkonzultovat svůj postup realizace. Všichni vpodstatě neměli problém s mým řešením jen ve firmě „CIUR – vše pro izolace“ se mně začali dotěrně více vyptávat. Můj zásadní problém je, že podkroví bude nebo nebude vytápěné, v závislosti na tom, zda za mnou někdo přijede nebo ne. A tady nastal problém, pokud bych nahoře netopil, spočítali mi, že by se mi totiž mohla srážet voda mezi OSB a parozábranou. Líbilo se mi, že v žádném případě mi technický poradce nic nevnucoval, jen vysvětloval, a pak poradil, jak to poskládat co nejlépe. A výsledek? SDK, mezera, parozábrana INTELLO PLUS přešroubovaná hustším laťováním a pak už původní záměr. To, že jsme pak spolu poskladali vše potřebné, a já si na jejich internetovém obchodě všechno objednal, byl jen důledek toho, jak se mi poradce věnoval. Je mi jasné, že podobných produktů stejné kvality je na trhu hned několik, mně ale přesvědčila péče a trpělivost s jakou mi technický poradce vysvětloval všechna úsklí mého řešení nebo jak mi následě vysvětlil způsob realizace svépomoci řešení nového. A co z toho vzniklo, pro mne trochu komplikace, nebylo to podle mého „technického citu“, ale asi správně tak, jak to má být.

            Dělal jsem to pak následně skoro sám a fakt musím uznat, že s panem Intello Plus (parozábranou) a dalšími produkty firmy se dělá dobře. Na začátku jsem si první pás INTELLA PLUS rozměřil na trámech s přesahem na stěnu, nalepil po celé délce trámu oboustrannou lepící pásku DUPLEX, a pak jen natáhl fólii, přilepil a přisponkoval obyčejnou sponkovačkou k trámu. Možná, že to nechtělo tolik spěchat a sponkovat pečlivěji v řade, ušetřil bych si pak následné zalepování sponek cik-cak po kouskách, místo jedním tahem páskou TESKO VANA (tak příště). Další řady byly už jednodušší, na parozábraně INETLLO PLUS je krásně namalované překrytí a lepicí páska DUPLEX celou folii krásně udržela.  Dokonce jsem to dodělával ještě v prosinci, a ač jsem tomu nevěřil, páska TESCON VANA nebo lepicí pasta ORCON F na přilepení parozábrany INTELLO ke stěně fakt lepila a obě držely dobře jak na parozábraně, tak i na zdi za nízkých teplot kolem 0°C. Pří realizaci jsem parozábranu přilepil hned u stropu ke zdi lepidlem ORCON F, ale i o pár cm níže páskou TESCO VANA ke zdi. Tu jsem pak ještě utěsnil profilem UD od sádrokartonu jako základ konstrukce. Laťovní jsem udělal schválně po cca 25cm z důvodu, že chci použít foukanou izolaci Climatizer Plus od té samé firmy, to aby se mi parozábrana moc neprohybala. A základ stropu byl hotov. Ná závěr jsem se v duchu musel firmě omluvit. Objednal jsem si i těsnící manžetu na kanalizaci, ale zdála se mi malá, řekl jsem si, spletli se, a než abych to reklamoval, koupil novou. Byla zase malá. Následná rada samozřejmě pomohla, dělal jsem to už za chladu a tak stačilo lehce nahřát.a navléknout. Těsnila na trubce kanalizece dokonale. Teď už jen oblepit a připevnit těsnící manžetu páskou TESKO VANA k parozábraně a díra byla utěsněná dokonale. No, a mám hotovo. Pokračování stropu je pak už zase jiná kapitola.

            Takže děkuji pane INTELLO, a v podkroví se potkáme zase.

 

Alfred Ducháč
Valtice